9.-13. července: Chovatelský týden I

„Chovatelský týden“ pořádáme letos v rámci příměstských táborů DKK již třetím rokem. Letos proběhnou celkem tři turnusy. Program je sestaven z témat, která se osvědčila v minulých létech, avšak  každá repríza je ve skutečnosti premiérou, protože situace je pokaždé jiná a nic nelze zopakovat tak, aby to bylo stejné. Kromě toho jsme přichystali i několik novinek a překvapení.

Každý den bude věnován jednomu hlavnímu tématu z oblasti zoologie a chovatelství, na řadu přijdou i témata doplňková. Abychom program zpestřili, prostřídáme chovatelsko-zoologické bloky relaxačními aktivitami pohybového i výtvarného směru pod vedením našich lektorů. Děti se mohou těšit i na několik výletů. A samozřejmě zbude dost času na volné hry, děti si budou moci užívat zahrady, hřiště, pískoviště, hraček a dalších radovánek. Počítejte, prosím, s tím, že si děti mohou v zápalu hrátek své oblečení zašpinit a vybavte je, prosím, tak,  aby to příliš nevadilo.

 
PROGRAM:
Pondělí: Zahájíme na ranním kruhu vzájemným představením. Seznámíme se i se zvířaty v DKK a to i po praktické stránce - naučíme se s nimi manipulovat, krmit je a uklízet jejich ubikace. Hlavním tématem dne budou domestiokovaní savci - hlodavci,  králíci a další (obě tři překvapení budou tentokrát chlupatá, dvě rohatá a jedno čilé). Budeme si povídat o jejich způsobu života v přírodě, historii jejich domestikace a ochočení a o významu pro člověka. Každé dítě si na vlastníkůži vyzkouší péči o ně se vším všudy.
Odpoledne započneme se zařizováním biotopového akvária "středoevropská tůň". Třistalitrové rámové akvárium umístíme v blízkosti zahradního jezírka a postupně do něj nanosíme vypraný písek, zasadíme vodní rostliny charakteristické pro naše rybníčky, napustíme vodu a po vyčeření osadíme vodními živočichy (larvy šídel a vážek, čolky, vodní plže, znakoplavky, vodoměrky atd.) ze zahradního jezírka. Koncem týdne již bude možné osádku krmit a pozorovat život v tůni, jako bychom seděli v ponorce.  
 

Úterní dopoledne strávíme  VÝLETEM NA OVEČKY na stepních  lokalitách Prahy 6.  V rámci managementu chráněných území jsou některé plochy vypásány stádem ovcí, aby se ekologickým způsobem zabránilo jejich nežádoucímu zarůstání. Ovčák nám předvede ovce a kozy a ukáže nám, co dokáží. Aby děti správně pochopily, jaká pravidla platí ve stádu ovcí, co všechno je třeba k práci pastevce a že to vše není tak jednoduché, jak to na první pohled  vypadá, zahrají si pod vedením odborníka na neposlušné ovečky a přísného pastevce. Po tomto zácviku si vše vyzkoušejí se skutečným stádem. Uvidíme i letošní jehňátka a možná si budeme moci i některá pohladit.                                         

Odchod v 8.30! Vybavte, prosím, děti kvalitní obuví, oblečením dle počasí (pro jistotu přibalte i pláštěnku) a svačinou – hlavně pitím. Pokud máte dalekohled-triedr a flétnu,  dejte  je, prosím, s sebou. Návrat na oběd.

Tématem odpoledne budou želvy – suchozemské i vodní. Nejprve si o nich budeme vyprávět a potom bude mít každé dítě možnost želvy nakrmit z ruky. Druhým tématem budou trnorepi – býložraví pouštní ještěři. Alespoň na obrázcích se podíváme do pustin a oáz  Íránu a Maroka, kde trnorepi žijí a potom si tato fascinující zvířata pohladíme a nakrmíme.

 Ve středu  si vyzkoušíme lov čolků v zahradním jezírku na udici. Jako návnada poslouží žížala z našeho kompostu. V rybníčku též zalovíme síťkou a ukážeme si, co v něm žije. Rovněž odhalíme tajemství mikrosvěta. Pod mikroskopem uvidíme bakterie a nejmenší živočichy - prvoky nálevníky, pod binokulární lupou si prohlédneme detaily tělesné stavby hmyzu.
 
Čtvrtek:  bude věnován jedovatým hadům. Na Kodymce žádné nemáme, a tak si za nimi zajedeme na CELODENNÍ VÝLET DO TERÁRIA PRAHA V DUBČI.  Děti z DKK patří k pravidelným návštěvníkům této unikátní výstavy a ti, kdo již v Dubči byli, se těší, že tam pojedou znovu. Terárium Praha se neustále rozvíjí a vylepšuje a výstava je návštěvu od návštěvy krásnější. Pan Antonín Hnízdil nám představí kobry, chřestýše, chřestýšovce, zmije, jedovaté ještěry korovce, ale i krokodýlí holku Kateřinu, opičky a spoustu dalších zvířat, novinku jsou například kobry královské a mamby. Uvidíme i levhartí kotě Jacka, lemury katta s mláďaty i další savce.  Oběd nám připraví v dubečské restauraci „U Šimůnků“. Potom prozkoumáme břehy nedalekého rybníka  "V Rohožníku"– zalovíme síťkou a uvidíme, co zde žije – minule jsme chytili splešťuli blátivou, larvu šidélka a znakoplavky, viděli jsme obrovské skokany. Děti se v mělkém rybníku několikrát i vykoupaly - uvidíme, jestli nám to i tentokrát počasí umožní..

 Odchod v 8.30! Vybavte, prosím, děti kvalitní obuví, oblečením dle počasí (pro jistotu přibalte i pláštěnku) a svačinou – hlavně pitím. Na jízdu MHD by měly děti mít platnou opencard  nebo jízdenky. Pro lov živočichů a koupání v mělkém rybníku "V Rohožníku" budou  děti potřebovat plavky, ručník a boty do vody!!!  Pokud máte dalekohled-triedr či fotoaparát, který můžete dětem půjčit a děti jej neztratí, dejte jim je, prosím, s sebou.

Návrat po 16 hodině.
 
Pátek: Dopoledne se zblízka seznámíme s hady, prozatím jen s nejedovatými. Povíme si, jaké hady můžeme potkat na  prázdninových toulkách. Naučíme se správně manipulovat s užovkami, v teráriu budeme pozorovat, jak hadi-škrtiči loví potravu.
 
Odpoledne se rozloučíme na zahradní slavnosti spojené s opékáním různých pochutin. Od 15. hodiny se k nám mohou připojit i rodiče a děti se s nimi budou moci podělit o zážitky se zvířátky. 
 
 

 Program může být uprave podle počasí, zájmu dětí a možností lektorů, termíny výletů však platí !

Theme port sponsored by Duplika Web Hosting.
Domů Nahoru